Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nejeden zaslúžilý a rešpektovaný spolok počas svojej hudobnej púte dospel do stavu, kedy už od neho akékoľvek dramatickejšie zmeny výraziva môžeme očakávať len ťažko. Pevne dúfam, že ENSLAVED v tomto zmysle ešte odpisujem predčasne. To, ako dokážu stále manévrovať na špirálovito sa zmenšujúcom priestore, do ktorého sa koniec koncov sami uzatvárajú, je stále chvályhodné, najmä keď si uvedomíme, ako dokáže 12 štúdiových albumov dôkladne povymetať komoru vašich nápadov. Navyše, keď sa to tak vezme, prečo meniť niečo, čo v jadre veci stále funguje?
Pri bilančnom pohľade na celú tvorbu nórskej stálice samozrejme nemožno veci takto zjednodušovať. Spomedzi najväčších predstaviteľov severskej blackmetalovej scény sú ENSLAVED jednými z mála, kto si prešiel tak pozoruhodne kľukatou cestičkou vývoja.
Je nepochybne škoda, že skvostný „Vertebrae“ sa vo svojej podstate napokon ukázal byť slepou uličkou. Napriek kvantu elementov, ktoré poslucháč zachovávajúci si zdravý odstup nazve vyumelkovanými pidlikancami, šlo o sympatickú snahu presekať si cestu vpred odlišným spôsobom, čo bolo najmä po rozpačitom „Ruun“ viac ako vhodné. Ak sa spočiatku zdal byť ďalším z rázcestí, na ktorých sa Nóri rozhodujú, kadiaľ ďalej potiahnu káru, aby dostáli svojmu statusu, priamočiarejší nástupca sa napokon nerozpakoval a vzal to viac od podlahy. Novinka sa snaží opäť vrátiť k progresívnejšej (členitejšej) štruktúre pozoruhodného experimentu severanov, čo sa jej darí čiastočne.
Mimo to je dlhá. Ukrutne dlhá. 67 minút je strašne veľa, pokiaľ teda nie ste OPETH či CRIPPLED BLACK PHOENIX. Nóri zrejme prepadli potrebe odvďačiť sa fanúšikovi čo najveľkorysejšou porciou muziky a v zápale altruistického nadšenia pozabudli tu a tam scenzurovať seba samých.
Výborné nápady a opäť raz strhujúce vyhrávky síce vedia vytvoriť harmonicky pôsobiaci celok, na aký sme inak zvyknutí a ktorý pri štipke fantázie maľuje v hlave krásne obrazy. Od dosky k doske čoraz citlivejšie využívané obmeny čistých a expresívnych vokálov si tiež zaslúžia zmienku (len si spomeňte, aké bolestivé boli tieto prechody v dobách „Isa“). Nad prírodne lyrickými zvukomaľbami synov severu sa dá znova blažene rozplývať dlhé minúty. ENSLAVED v prvej polovici albumu ťažkou kanadou razantne zadupávajú do zeme všetky pochybnosti.
To by tu ale nesmela byť aj tá druhá. Jej značná časť je totiž smutným, no pádnym dôvodom, prečo sa „RIITIIR“ medzi nahrávky roka nedostane. Ako postupujete tracklistom nižšie, čoraz častejšie sa beží na neutrál, a keď už severania zaradia, príjemné vŕzganie snehu pod topánkami sa mení v škrípanie zubov. Tie dlhé minúty z predchádzajúceho odseku sa zrazu stávajú nekonečným mláteným prázdnej slamy a vy v snahe vytrvať a zistiť, prečo „to chodí dobře, jen to neseje“, tlačíte počítadlo očami vpred.
Mne sa na to nepodarilo prísť. Snáď máte viac šťastia a aj v posledných troch skladbách ste odhalili, v čom je pes zakopaný, prípadne aspoň vidíte niečo, čo tam nie je. Suma sumárum, nahrávku určite nemožno vyslovene potopiť, na to obsahuje priveľa pekných momentov. Ako to už ale býva, hojná prítomnosť vaty rezonuje dosť silno.
Nad prírodne lyrickými zvukomaľbami synov severu sa dá znova rozplývať dlhé minúty. Mdlá druhá polovica albumu je však dôvodom, prečo má „RIITIIR“ cestu medzi nahrávky roka zakopanú.
S "RIITIIR" zašli ENSLAVED na hranice svojich kompozičných schopností a miestami aj ďalej. Aj vďaka tomu album vo svojej širokej škále pestrosti ponúka množstvo príležitostí k objavovaniu svojich skrytých zákutí a nabáda k dlhému vstrebávaniu. Tento fakt a množstvo výnimočných momentov sú symbolmi jeho sily, vyspelosti i statusu autorov. Napriek tomu, že album je zložený z rôznych zdanlivo divergentných prístupov, ktorými sa počas svojej kariéry Nóri prezentujú - od vzdušnejšieho rocku, cez avantgardný post/metal až po zemitý black - vôbec nebadať náznaky nejakého seba vykrádania alebo kompozičného tápania. "RIITIIR" je v týchto ohľadoch solídne vybrúsený originál po všetkých stránkach. ENSLAVED nám už 20 rokov ponúkajú kvalitu len s malou varianciou a aktuálna nahrávka na tomto fakte nič nemení.
30. listopadu 2012
Hooya
8 / 10
Zní to jako sci-fi příběh, ale ani u dvanácté řadovky nemám pocit, že by se vikingští hrdinové ENSLAVED snížili k recyklaci starých nápadů, ač je od první noty naprosto zřejmé, s kým máme tu čest. Kompoziční přístup nadále zůstává rozpoznatelný a přitom má „RITIIR“ opět odlišný charakter. Z „Vertebrae“ si bere rozvláčnější plochy, ale nakládá s nimi šikovněji, dospěleji, a ochuzeni nezůstanou ani milovníci svižnějších postupů, které se osvědčily na předchozí „Axioma Ethica Odini“. Výsledek nejenže nenudí, ale především v první půli spolehlivě zprostředkuje mrazení v zádech, které tu v takové intenzitě nebylo dlouhých 8 let. Když k tomu připočteme překvapivě dokonalou symbiózu čistých a (v minulosti již notně obtěžujících) krákoravých zpěvů, není důvod dát méně než osm a půl bodu. Nebýt ovšem toho vzpomínaného naředěného závěru.
14. listopadu 2012
Shnoff
7,5 / 10
Srovnávám-li s přímým předchůdcem, dal bych přednost jemu - přímočařejší, vyrovnané a lehce se poslouchající desce. Leč "RIITIIR" i přes své občasné pokulhávání nabízí tolik chutných a vydatných soust, že pod osm jít nemohu. Nebýt ovšem toho vzpomínaného naředěného závěru.
Tento projekt táhne především charakteristický vokál Donovana Melero z HAIL THE SUN, což ve spojení se Sergio Medinou z ROYAL CODA znamená ono emotivně bolavé ukřičené post hardcore inferno, které odkazuje k domovským skupinám obou zmíněných hudebníků.
Rakouská brutální parta si za tematickou oblast své tvorby vybrala sériové vrahy. Je tedy asi logické, že těžiště i jejich třetího alba je deathgrindový nářez. A je to slušná porce třeba pro příznivce belgických ABORTED.
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.